BOLESTIVÁ MENŠTRUÁCIA

Ak chceš preprogramovať svoj menštruačný cyklus a nastoliť  zdravý hormonálny flow, zúčastni sa VaGaia offline webinárov.

BOLESTIVÁ MENŠTRUÁCIA

Neexistuje žiaden presný návod na to, ako by mala zdravá menštruácia vyzerať. Každá si zažívame iné životné príbehy, jeme iné jedlo, pijeme inú vodu a celkovo žijeme v iných podmienkach. Jedno je však jasné, na zdravie nášho menštruačného cyklu vplýva najmä stres.

 Drahá žena, predtým, než začneš riešiť akýkoľvek problém spojený s tvojím cyklom, pozri sa na menštruáciu ako na mesačný výkaz, ktorý ti emočne reflektuje celý tvoj predchádzajúci mesiac. Ako si sa cítila, ako si prežívala svoje emócie, bolesti, strachy a hádky. Boli potlačené a následné uložené v tvojom lone?  alebo si tieto energie uvoľňovala, prepúšťala a obíjmala do lásky..


NEPRAVIDELNÁ MENŠTRUÁCIA

Čo by sme mali vedieť ? 

Menštruácia je považovaná za nepravidelnú, pokiaľ trvá kratšie alebo dlhšie, než je obvyklé. Znamená to, že doba od prvého dňa poslednej menštruácie do prvého dňa nasledujúcej menštruácie je kratšia než 24 dní alebo dlhšia než 38 dní.

 Nepravidelný menštruačný cyklus môže byť aj v prípade, že sa dĺžka vášho cyklu líši o viac než 20 dní. (Príklad:  skok z normálneho 25-dňového cyklu na 46-dňový cyklus, a potom späť na 25 dní.)

Nepravidelná menštruácia môže byť pomerne obvyklá u mladých žien. Kým sa menštruácia u týchto žien upraví, môže byť prvých pár rokov nepravidelná. To platí aj  u žien v klimaktériu (prechod do menopauzy). 

ČO ODPORÚČAM?


Kedže za nepravidelnou menštruáciou stoja naše hormóny, gynekológ vám môže predpísať hormonálnu antikoncepciu, napr. vnútromaternicové teliesko, tabletky, injekcie alebo vaginálny krúžok. Treba však brať do úvahy, že ide o syntetickú hormonálnu liečbu, ktorá telu spôsobuje mnoho vedľajších účinkov. My budeme nepravidelnú menštruáciu liečiť pomocou stravy a bylín, ktoré prispievajú k hormonálnemu balansu. Základné byliny, ktoré by ste pri tomto probléme mali mať po ruke sú : Rebríček, Alchemilka, Ostružina malinová, Žihľava, či Vitex jahňací. Treba však vedieť ako takú fyoterapeutickú liečbu správne nastaviť konkrétne pre vaše telo a návyky,  preto sa radšej poradte so svojím ošetrujúcim alebo praktizujúcim fytoterapeutom.  Skvelé výsledky majú mnohé ženy s našou dvojmesačnou hormonálnou kúrou, ktorú nájdete TU: https://www.vagaia.sk/p/dvojmesacna-hormonalna-kura/ 

alebo sa bližsie edukujte na našich holistických webinároch.

Príčiny nepravidelnej menštruácie

  • STRES
  • Nepravidelné stravovanie (vynechávanie jedál) + veľa cukru a mliečných výrobkov
  • Nepravidelný spánok
  • Problémy so štítnou žľazou, napr. hypertyreóza. Hypertyreóza, alebo zvýšená funkcia štítnej žľazy spôsobuje, že štítna žľaza produkuje viac hormónu tyroxínu než telo reálne potrebuje.Táto choroba môže byť taktiež príčinou slabších alebo menej častých menštruácií.  
  • Zvýšené množstvo prolaktínu v krvi. Prolaktín je hormón zodpovedný za rast poprsia počas puberty a za tvorbu materského mlieka po narodení dieťaťa. Taktiež pomáha kontrolovať menštruačný cyklus.
  • Niektoré lieky, napr. antibiotiká, antidepresíva.
  • Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS), choroba, ktorá zvyčajne spôsobuje cysty vaječníka, hormonálnu nerovnováhu a nepravidelnú menštruáciu
  • Primárna nedostatočnosť vaječníkov (POI) nastáva, ak vaječníky prestanú normálne fungovať pred 40. rokom života. Môže sa objaviť už vo veľmi skorom veku.  
  • Obezita

Ako naša maternica funguje?  

Menštruačný cyklus pripravuje naše telo na tehotenstvo. Ak žena nieje tehotná, hormóny vysielajú signál do maternice, aby sa zbavila výstelky, ktorú telo pripravovalo na uchytenie vajíčka. Akonáhle začne žena menštruovať, tento cyklus sa zopakuje. Menštruačný cyklus sa meria od prvého dňa vašej menštruácie do prvého dňa vašej ďalšej menštruácie. 

Priemerná dĺžka menštruačného cyklu je 28 až 29 dní. Toto sú priemerné hodnoty, netreba sa nane nijako viazať, pretože cyklus každej ženy je iný. Napríklad dievčatá v mladšiom veku môžu mať cykly, ktoré trvajú 45 dní, zatiaľ čo ženy vo veku 20 až 30 rokov môžu mať cykly, ktoré trvajú 21 až 38 dní.

Prvú menštruáciu v živote ženy nazývame menarché - tento významný prerod dievčaťa v ženu si môžme uciť oslavou. Takisto ako aj posledný deň menštruácie, ktorý nazývame menopauza.


Ako by mala vyzerať zdravá menštruačná krv?

 Menštruačná krv pozostáva z krvi, starej výstelky maternice (endometria), hlienu, ktorý pokrýva vagínu a vaginálnych baktérií. Jej súčasťou je i neoplodnené vajíčko – to je však voľným okom neviditeľné. Je odlišná od normálnej krvi jednak svojim zložením, a tiež fyzikálnymi vlastnosťami. Výstelka – endometrium je pevný materiál, ktorý vidíme v menštruačnej krvi ako pevný kus, či zrazeninu. Každá žena by mala poznať svoju krv a rozumieť príčinam jej zmeny farby. S láskou s vami zdieľam návod na spoznanie svojej menštruačnej krvi.


Bolestivá menštruácia

Bolesť pri menštruácii (dysmenorea) vzniká kvôli prostaglandínom. Sú to chemické zlúčeniny podobné hormónom, ktoré sa počas menštruácie tvoria v maternici. Vyvolávajú kontrakcie svalov a ciev, ktoré pomáhajú vylúčiť z maternice výstelku spolu s menštruačnou krvou. Tieto kontrakcie sa prejavujú ako kŕče, tupá bolesť v podbrušku a v oblasti spodného chrbta, napínanie či hnačka. Je ťažké diskutovať o tom, či menštruácia má alebo nemá ženu bolieť.. Podľa môjho názoru je začiatočná, menšia bolesť sprievodných kŕčov úplne v poriadku. Predsa len sa z nášho tela odlupuje kus tkaniva a my päť dní krvácame. Avšak, poznám to sama na sebe, ak je bolesť v podbrušku niektorý mesiac príliš silná až neznesiteľná, viem, že som nejakú z výživných praktík pre telo a dušu (o ktorých si prečítate nižšie) zanedbala.

Ako zmierniť bolesť počas menštruácie?

Bylinky

Príroda poskytuje nám ženám nekonečnú účinnú pomoc v podobe byliniek. Na menštruačné bolesti krásne zaberá silný odvar z rebríčka, harmančeka, zázvoru a alchemilky. Horčíny v bylinách vám urobia dobre. Do zmesi rada pridávam aj palinu. Odvar doporučujem začať piť už 2 dni pred menštruáciou 2 až 3-krát denne. Vyskúšať môžete aj niektoré z naších ženských čajíkov: https://www.vagaia.sk/online-store2/?collection=bylinne-zmesi

Vaginálne naparovanie

1-2 dni pred začiatkom menštruácie si doprajte výživnú bylinnú náparku. Teplá para účinne uvoľňuje maternicové svalstvo a výťažky z bylín pomôžu pri bolesti v podbrušku.

Strava bohatá na vitamíny a minerály

K zmierneniu kŕčov môže prispieť magnézium, vitamín B1, vitamín D a vitamín E. Pomôcť môže horká čokoláda, ovocie, mandle a nezabudnite si dať k hlavnému jedlu veľkú porciu čerstvej zeleniny. Sladkosti a slané pochutiny radšej vynechajte kedže môžu zhoršiť vašu nevoľnosť.

Pohyb na čerstvom vzduchu

Niektorým ženám pomáha kŕče jednoducho "rozchodiť":-).  Čerstvý vzduch vám urobí lepšiu náladu, tak vyrazte na prechádzku.

Teplo a odpočinok

Zíde sa vám nahrievací vankúš či termo fľaša. Zohrejte ho a priložte na podbruško. Počas celého cyklu majte na sebe hrubé ponožky a teplé oblečenie. Zima bolesti neprospieva, sťahuje svalstvo a podporuje intenzitu kŕčov.

Dych a masáž

Niekoľko hlbokých nádychov dokáže uvoľniť napätie aj kŕče. Ženám doporučujem praktikovať 10 minútovú dychovú masáž s esenciálnymi olejmi: šalvia, levanduľa, cédrové drevo, geránium. Keď prichádza kŕč, snažte sa čo najviac uvoľniť telo, dýchať zhlboka a masírovať si pritom podbruško. Dotyk a láska urobí telíčku dobre.