Príbeh Diany a PCOS

28/11/2023

Pre mňa je Diana naozaj inšpiratívna žena.. z jej slov sála sila a jej príbehom som naozaj unesená. Nevzdala sa. Vzala svoju moc a zodpovednosť za svoje telo do vlastných rúk a dokázala konvenčnej medicíne, že PCOS je liečiteľné. Prešla si naozaj hlbokou zmenou a dnes s vami zdieľa tento príbeh.. Tak sa príjemne začítajte.

S láskou, vaša VaGaia


1. Ako sa ti podarilo vyzdravieť aj keď ti doktori diagnostikovali PCOS?

Diana: Pre mňa je celá tato téma PCOS na Slovensku jednou veľkou záhadou. Nikto ti k tomu nič nevysvetlí a dokonca v mojom prípade, ani nepovie, že ho máš. Od svojich 12 rokov som chodila na pravidelné prehliadky ku svojmu gynekológovi. A samozrejme nie len vtedy, ale aj za bežných problémov ako bol priveľmi dlhý cyklus či veľmi bolestivá menštruácia. Aj keď pri mne sme sa teda nemohli rozprávať o menštruácii ako skôr o krvácaní, keďže ja som neovulovala a tým pádom k menštruácii neprichádzalo. Avšak po roku snaženia sa o bábätko sme s manželom navštívili reprodukčné centrum, kde mi teda bolo oznámené, že mám PCOS. Väčšina žien má aspoň anovulačné cykly, ale ja som jednoducho neovulovala vôbec. Tým pádom mi povedali, že šanca na prirodzené tehotenstvo je nulová a mám ísť čím skôr na umelé oplodnenie pokiaľ som mladá (keďže mám stále pred tridsiatkou) a teda je istejšie, že sa to podarí.

Táto informácia by verím, zložila každého. Avšak mňa skôr nahnevala. Kto sú oni, aby mne hovorili či môžem prirodzene otehotnieť, alebo nie?! Vtedy sa vo mne prebudilo take malé tvrdohlavé dievča, ktorým som v detstve bola, ktoré si nenechá inými určovať akým smerom pôjde jej život. A urobila som pre to všetko. Začala som si sama študovať o PCOS, dala som si urobiť testy aby som zistila aké vitaminy práve môjmu telu chýbajú, kontaktovala som zahraničných dietologov špecializovaných na PCOS a od každého som si zobrala to, čo mi dávalo zmysel. Chcela som ísť čo najprirodzenejšiou cestou. Rady ako "to len musíš pustiť z hlavy a nemyslieť na to" boli v tej dobe len bolestivé a nepredstaviteľne na realizáciu. A tak som najskôr musela začať s fyzickou zmenou, aby mohla nastať tá psychická. Najskôr som na denno-dennej báze zaradila doplnky výživy ako Inositol (ktorý je práve zameraný na PCOS), drmek obyčajný, magnézium, Omega 3, vitamín D+K a zelenáče (chlorella, jačmeň, spirulina).

K tomu som od základov zmenila stravu. Zo stravy som úplne vynechala akúkoľvek mliečnu bielkovinu, nahradila ju rastlinnými produktami a vynechala akúkoľvek múku -lepok. Tu som nahradila mandľovou, kokosovou, ryžovou… Toto bol základ, ktorého som sa držala. Ráno začať niečim teplým do žalúdka, najlepšie kaša, avšak prijať vysoký podiel bielkovín hneď ráno, kvôli inzulínovej rezistencii (častý problém pri PCOS). A následne každé jedlo dodržiavať 25-25-50. 

25% bielkoviny (najlepšie ryby kvôli omeg 3), 25% sacharidovej zeleniny/sacharidov, 50% bezsacharidovej zeleniny. Do jedálnička som sa rovnako snažila každý deň zapájať čo najviac z takzvaných "PCOS power food" : chia semiačka, ľanové semiačka, avokádo, všetko bobľovité ovocie (čučoriedky, maliny, černice…), oriešky, zázvor atd. Každý deň som vypila 3 šálky mätového čaju na ustálenie hladiny hormónov.

O tejto obrovskej zmene stravy a naozaj sústredení sa na 100% dodržaní vysadení lepku a mliečnej bielkoviny sa mi veľmi upravila psychika. Pominuli depresívne stavy z toho, ako sa nám nedarí, nemala som žiadne výkyvy nálad počas celého cyklu ani typické PMS. Odľahčila som telo a tým aj dušu. Mohla som tak začať pracovať aj na fyzickej stránke a tým bolo pravidelné cvičenie. Ženy s PCOS žiaľ veľmi jednoducho a nekontrolovateľne dokážu priberať. A to aj keď cvičia 3 hodiny každý deň. Naše telo funguje inak. Kvôli zvýšenej hladine stresového hormónu (kortizolu) dostávame telo pri cvičení do stresu, čím sa obrní a priberie ešte viac, lebo potrebuje predsa ochrániť naše orgány. Preto je dôležite, aby žena s PCOS nemala "high intensity" tréning, ale radšej silový a kratší, či pomalé cvičenie ako sú jóga či pilates. A hlavne veľa chodiť. Znie to ako základ, ale žiaden beh kvôli intenzite, ale dlhá chôdza je to čo prospieva našim hormónom.

Akékoľvek zlé pocity a prejavy PCOS pominuli. A ver mi, mala som ich naozaj veľa. Od pravidelných migrén, cez nekontrolovateľne priberanie, nepretržitú únavu, hairizmus, akné, neztisiteľný hlad, nízke libido, vypadávanie vlasov, neplodnosť atd. Všetko bolo náhle preč. Samozrejme nie 100% ale na 80% určite. Hovorí sa, že z PCOS sa nedá vyliečiť. Ale dá sa zbaviť kľudne aj 90% všetkých príznakov. A to som vďaka tej všetkej práci sama na sebe dokázala.

Vajíčko ženy sa vyvíja tri mesiace. A to bolo presne obdobie, ktore keď som dopriala svojmu telu túto zmenu, úplne stačilo. V štvrtom cykle vajíčko dozrelo a ja som mala prvýkrát ovuláciu. Bol to nádherný pocit zadosťučinenia. Aj keby som v daný mesiac neotehotnela, bola som na seba hrdá. Pretože čo je krajšie ako keď vám všetci tvrdia, že vy to nedokážete a vy im dokážete pravý opak? Moja prvá ovulacia bola čarovná a ja som rovno otehotnela. Po roku trápenia sa, stačilo pár mesiacov dôvery vo vlastné telo. Len mu dopriať čo potrebovalo.. lásku a dôveru v samú seba. 🤍


2.Ako dnes vnímaš PCOS? Čo ti to prinieslo?

Diana: PCOS mi sice veľa vzalo, ale rovnako tak aj dalo. Naučilo má vnímať svoju ženskosť. Ženskú energiu, ktorá je tak veľmi potrebná pre náš zdravý cyklus. Naučilo má, že nie všetko je len čierne, alebo biele. Že mám dôverovať sama sebe, ale zároveň prijímať informácie, ktoré práve mne dávajú zmysel a fungujú pre moje telo. Lebo každé ženské telo je iné. Každý si nesie iný batôžtek problémov. Na ten môj, bol toto správny návod. Návod, ktorý som si ale musela sama vyskladať..

 3. Čo by si odkázala ženám, ktorých trápi PCOS?

Diana: Ak by bola len jedna jediná vec, ktorú by som chcela odkázať každej žene s PCOS, tak je to táto: Dôveruj si,  nech je cesta akokoľvek dlhá, spoznávaj seba, svoje telo a doveruj mu, že to robí správne tak, ako to v danej chvíli vie/potrebuje. Len mu dopraj čas a všetko, čo na svojej ceste od teba potrebuje.


S láskou, Diana.