CYSTY A PRÍRODNÁ LIEČBA

CYSTA

Cysta je výrastok, ktorý má puzdro s riedkym alebo hustým obsahom – istým spôsobom sa dá, nadnesene, prirovnať k čokoládovej figúrke s náplňou. Cysty na vaječníkoch môžu byť nezhubné alebo zhubné (typ rakoviny vaječníkov). Väčšina cýst na vaječníkoch u žien v reprodukčnom veku je nezhubná. Najčastejšie sa cysty vyskytujú na vaječníkoch, menej často na vajíčkovodoch.

Cysta na vajíčkovode sa spravidla vyskytuje na mieste, kde sa vaječník spája s vajíčkovodom. Ide o útvar, ktorý sa zvonku pripája na vajíčkovod tenkou stopkou, čím dochádza k deformácii dôležitej časti ústia vajíčkovodu. To môže spôsobovať, že vajíčko sa v tomto mieste uchytí a nedoputuje ďalej. Samotná cysta nemusí byť veľmi veľká, no môže byť príčinou napr. neplodnosti. Keďže závažnejšie sú najčastejšie sa vyskytujúce cysty na vaječníkoch (ovariálne cysty), sústredíme sa predovšetkým na túto problematiku.

Ako sama spozorujem prítomnosť cysty v mojom tele ? 

- bolesť v panve na strane, kde je prítomná cysta (bolesť môže byť náhla, ostrá, kŕčovitá, prípadne prichádza a odchádza v priebehu cyklu),

- nepravidelná menštruácia,

- anovulačné cykly 

- bolesť v panve po pohlavnom styku alebo namáhavom cvičení,

- nevoľnosť a zvracanie 

– objavuje sa obvykle po prasknutí cysty,

- bolesti v oblasti vagíny, špinenie,slabé, nepravidelné krvácanie mimo menštruácie

- pocit tlaku a/alebo nafúknutia v bruchu,

- bolesť alebo tlak pri stolici alebo močení.

Zdroj: 123rf.com
Zdroj: 123rf.com

Bylinná liečba


Pred tým, ako bylinky začnete užívať, vždy najprv prekonzultujte s lekárom alebo certifikovaným fytoterapeutom ich vhodnosť a dávkovanie. Dlhodobé užívanie niektorých bylín môže interagovať s liekmi, ktoré už užívate. Obzvlášť opatrné buďte v období tehotenstva.

Ako alternatívna liečba cýst sa používajú bylinky:

Alchemilka je veľmi účinná ako liečba ženských ochorení. Používa sa pri poruchách menštruačného cyklu, pri bolestivej menštruácii a aj v prípade cysty na vaječníku. Účinné obsahové látky sú fytoestrogény, ktoré pomáhajú pri vstrebávaní cýst.

- Jarabina vtáčia obsahuje látky podobné ženským hormónom. Pomáha pri úprave menštruačného cyklu alebo sterility, problémov v klimaktériu a úspešne pomáha likvidovať cysty a myómy.

- Vilcacora (mačací pazúr) Účinne napomáha pri prevencii aj liečbe ochorení zhubnými nádormi a všetkých novotvarov ako sú napríklad cysty alebo myómy.

Cordyceps je huba, ktorá zlepšuje fungovanie obličiek, močového traktu a pohlavných orgánov. Táto parazitujúca huba sa používa ako alternatívna liečba, pretože dokáže zmenšovať a vstrebávať cysty. Rovnako pôsobí na zvyšovanie imunity.

- Praslička roľná – zastavuje silné menštruačné krvácanie, odstraňuje gynekologické výtoky, pomáha rozpúšťať vaječníkové cysty.

Angelika čínska sa označuje ako "ženský ženšen". Má adaptogénne účinky, zlepšuje fungovanie maternice, zlepšuje pravidelnosť menštruačného cyklu. Angelika čínska dokáže zlepšiť prekrvenie panvy, čo sa môže prejaviť napríklad zvýšením sexuálneho libida.


Čo doporučuje VaGaia?

- V prípade, nálezu cysty vám lekár pravdepodobne navrhne hormonálnu liečbu (v podobe antikoncepcie) a po čase chirurgický zákrok. Ešte pred tým však môžete vyskúšať našu prírodnú dvojmesačnú hormonálnu kúru: https://www.vagaia.sk/p/dvojmesacna-hormonalna-kura/</p>

- Špeciálne nami namiešaná ozdravná kúra pre ženy na Cysty a myómy: https://www.vagaia.sk/p/dvojmesacna-kura-cysty-a-myomy/</p>

-Pri liečbe cýst sa odporúča aj zvýšený príjem vitamínov B1, B6 a E, ktoré regulujú hormonálne funkcie a činnosť pohlavných orgánov.

-Do vášho jedálnička by ste mali zaradiť aj mandle, kakao a magnézium, ktoré sú bohaté na horčík, a môžu tak pomáhať pri kŕčoch spojených s výskytom cýst alebo porúch menštruačného cyklu.

Ozdravné praktiky

Sedací kúpeľ a obklady

  Používame pri cystách na vaječníkoch, no obklady si môžeme prikladať aj na prsníkové cysty a tiež na podbruško či na oblasť obličiek. Potrebujeme: kvety rumančeka, vňať alchemilky a šalviu v rovnakom pomere, prasličku. Ako na to: Za hrsť zmesi vhodíme do litra vriacej vody a 5 minút povaríme na miernom ohni. Potom ešte chvíľu lúhujeme a scedené prilejeme do pripraveného teplého kúpeľa, v ktorom si posedíme asi 20 minút. Teplé obklady s výluhom (nie horúce) prikladáme na prsníky a tiež aj na podbruško v oblasti vaječníkov. 

Ricínový olej

Teplé zábaly s ricínovým olejom pomáhajú aj pri ženských chorobách, ako sú napr. cysty na vaječníkoch a v maternici, endometrióza a bolestivá menštruácie. Vyskúšať ich môžete pred spaním alebo nechať pôsobiť počas noci.

Terapia teplom

Jednoducho si na podbruško a do oblasti panvy priložte gumenú termo fľašu naplnenú teplou vodou alebo si doprajte teplý bylinný kúpeľ. Vaginálna náparka je tiež skvelá cesta ako uvoľniť v tele cystu.

Duchovná príčina cýst na vaječníkoch 


Cysta na vaječníku predstavuje z pohľadu psychosomatiky nahromadené negatívne emócie, psychické preťaženie, preťaženie organizmu a nespokojnosťou so sebou samým.

Ak chceš v svojom tele nastoliť zdravý balans a do hĺbky preliečiť koreň vzniku tvojej choroby, rezervuj si online sedenie so mnou, kde sa naučíš všetko potrebné o svojom tele, jeho liečbe a somatike.